התחברות
  שכחתי סיסמא
   בקשת אישור מחדש
    הרשמה
    זכר נקבה
     שליחת שאלה לחבר
      הוספת שיעור
       הודעות מהרב
       צור קשר !

        שם לילד - מתן או נתן? אמרו שמתן היה רשע

        מספר סידורי: 113505
        שאלה:
        כבוד הרב. קראתי לבני מתן כשהוא נולד, הוא עכשיו בן 15, הוא קרא באינטרנט שהשם מתן לא טוב. לאחר מכן הוא הלך לשיעור תורה והוא שאל רב איך השם מתן? הוא אמר לו שהשם מתן זה שם גרוע כי זה מישהו שעבד בעבודה זרה ולהחליף מיד את השם לנתן! אבל בני לא רוצה להחליף את השם לנתן הוא רוצה להישאר עם השם איתו הוא נולד! הוא התרגל אליו וממש ממש לא רוצה לשנות אותו! מה אתה אומר על השם מתן? אני התייחסתי לשם מתן וקראתי לו ככה כי הוא המתנה שלי שהוא נולד. לא ידעתי שהשם מתן זה שם לא טוב. אנא החזר לי תשובה, בתודה עינת


        תשובה:

        שלום וברכה , מצער אותי מאוד לשמוע שהבן שלך הלך לרב והרב אמר לו: "השם שלך גרוע" , קשה לי להאמין שאדם ירא שמים יגיד לאדם אחר משפט פוגע שכזה. גם אם יש מחלוקת לגבי שם מסויים , צריכים לדעת להתנסח בצורה מכובדת ראויה ולא לפגוע.
        יכול להיות שבמקרים מסויימים , רב שיש בו רוח הקודש יכול לראות שהשם הספציפי הזה לא מתאים לאדם מסויים כי לרב יש רוה"ק , כמו שמסופר על הרב מרדכי אליהו זצוק"ל שלילדה אחת לא הסכים שיקראו "תפארת" ולילדה אחרת כן הסכים , כששאלו את הרב: "והרי הרב הורה לא לקרוא לה כך" ענה הרב: "לילדה הזאת השם מתאים" לשניה השם לא מתאים. ז"א שהרבה פעמים הדבר תלוי בנפש האדם ולא בשם עצמו.

        יש המוני יהודים מקסימים ונפלאים שנקראים מתן , חלקם נולדו בשבועות ונקראו כך על שם התורה הקדושה - חג מתן תורה , יש שבחרו לקרוא לבניהם כך בשל המתנה היפה שנתן להם ה' יתברך לאחר שנים רבות שלא זכו לפרי בטן וכל ימי חייהם בקוראם לבנם כך הרי שהם עושים קידוש שם שמים ומאדירים את ה' יתברך ע"י הודיה מתמדת. לכן דעתי נוטה להתיר את השם ולא לחשוש מהיזק. ומי שחושש יחליף לנתן בעצת חכם. מי שחושש ומקפיד מקפידים עליו , מי שלא חושש ובוטח בה' והולך בדרך ה' לא יפחד. "מאן דקפיד קפדינן בהדיה, ומאן דלא קפיד לא קפדינן בהדיה".

        מה דעתך על השם מתן?
        א) הכל הולך אחר הכוונה - מחשבה טובה משפיעה לטובה - מתן מלשון "מתנה"
        ב) קשה לי להאמין שרב אמר: "השם שלך גרוע" אם כן שיתרחק מרבנים שכאלה
        ג) אל תתייחסו למי שאומר לכם שמתן - מכיל אותיות מת. גם מתי וגם תמיר נו אז?
        ד) יש סוברים שצריך להוסיף "יה" (מתניה) ויש שסברו שכדאי לשנות את השם לנתן
        ה) אני לא חושב שבכזאת קלות צריך לשנות שם , אם חלילה יש בעיות אז מתייעצים
        ו) גם אם הוחלט לשנות שם , ראוי להוסיף שם ולא לשנות שם שאדם נולד איתו לכת'
        ז) ישתדל להשתמש בשם החדש ואת השם הישן יזכיר ב-"מי שברך" בביה"כ 1 לחודש

        מעשה בבחור בשם מתן שבא לקבל ברכה מהרב קנייבסקי (אחד מגדולי הדור)
        מובא בספר דרך שיחה עמוד לד' שכאשר נתבקש הגר"ח קנייבסקי שליט"א לברך בחור בשם מתן , הגיב מיד: "זה שם של אדם שאינו הגון" כמובא במלכים ב' יא'-יח'. "את מתן כהן הבעל הרגו לפני המזבחות" והוסיף ואמר שצריך לשנות את השם ממתן לנתן.

        מעשה ברב בן ציון מוצפי שליט"א (אחד מגדולי הדור)
        מישהי שלחה שליח לכבוד הרה"ג בן ציון מוצפי אודות שמות של שני בניה , לאחד קוראים "ים" ולשני קוראים "מתן" , השאלה הייתה בעיקר על השם מתן , האם הוא שם טוב? והלא כתוב בתנ"ך שמתן היה רשע "ואת מתן כהן הבעל הרגו" האם צריך לשנות את השם או שאפשר להשאיר אותו כך? ענה הרב: "היה גם מתן צדיק" כלומר: אין חיוב לשנות את השם , שכן כשם שיש שמות של רשעים יש שמות של צדיקים בדומה.

        לסיכום: מתן הוא שם שנוי במחלוקת , לכתחילה מי שרוצה לחוש לדעת הרה"ג חיים קנייבסקי ראוי שלא יקרא לבנו כך לכתחילה , אולם בדיעבד , מי שכבר קרא כך לילד מתן , רשאי לסמוך על דעת הרה"ג בן ציון מוצפי שליט"א שהיה גם מתן שהיה צדיק. ואם חלילה יש בעיה או צער וחולי יוסיף שם או ישנה מ-"מתן" ל-"נתן" כי זו אותה משמעות , בכל מקרה גם אם מתן מופיע בתנ"ך כשם של כהן לע"ז (שם לא חיובי) גם הדר היה מלך רשע ,נו.. אז לא נשתמש בשם הדר? יש הרבה שמות שיש להם משמעות חיובית ומשמעות שלילית , החכמה היא לחפש את החיובי ולא את השלילי.

        מי שרוצה למצוא שלילי ולראות את הרע , בכל דבר הוא ימצא רע , גם בשם הכי טוב אפשר למצוא צדדים רעים , החכמה היא לחפש טוב , לראות טוב , לחשוב טוב , להאמין ולקוות לטוב. בשורות טובות ויום טוב. לעיון בתגובה דומה לחצו כאן:
        "אמרו לי שהשם מתן הוא לא שם טוב"

        נ.ב - השם מתן , השם מתניה , השם תמיר , השם מתתיהו - כולם שמות טובים והכל הולך אחר הכוונה וכל אחד יעשה מה שיורה לו רבו וגם אם יאמר אדם ששמות אלה מכילים אותיות "מת" אין לחוש לכך. השם תמיר משמעותו - גבוה. (אינו מופיע בתנ"ך)


        .

        תגיות:
        השם מתן השם הדר השם מתניה השם מתתיהו השם תמיר
        חדשות אורלנוער
        • שיעורים קרובים
         יום ראשון - מדרשה (מנשה קפרא 7) בין השעות 20:30-22:00. ביום שלישי - שיעור מרכזי (דרך יבנה 32) בין השעות 20:45 ל-22:30. ביום חמישי - מדרשה. ביום חמישי - בוגרים.
        מדרשת אור לנוער
        • שיעור טהרה לנשים
         מדי יום שני הרבנית מיטל נגר מעבירה שיעור מרתק לנשים נשואות בלבד , סדנת זוגיות וטהרה. להצטרפות השאירו פרטים בצור קשר שבאתר ונציגה תחזור אליכם.
        • מדרשת אורלנוער
         המדרשה פועלת בימים ראשון וחמישי בין השעות 20:30 ל-22:00 בערב ברחוב מנשה קפרא 7, לבנות בלבד.
        • השיעור המרכזי בעיר
         השיעור המרכזי מתקיים בעיר רחובות , ברחוב דרך יבנה 32, כל יום שלישי השיעור מיועד לבנים ובנות בהפרדה. השיעור מתקיים בין השעות 20:30 ל-22:30
        • הדרכת כלות
         עומדת להתחתן? מעוניין בהדרכה? צרי קשר דרך הצור קשר שבאתר ותתואם לך פגישה עם אשת הרב.

        מדור פרסומי

         • המרכז להסרת קעקועים
         • עיצובים

        זמני היום

        סקר

        לקראת האפליקציה רצינו לדעת באיזה מכשיר אתם משתמשים?

        במכשיר תומך אנדרואיד?
        75.29%
        באייפון?
        24.71%

        סה"כ משתתפים בסקר : 2040 אנשים