התחברות
  שכחתי סיסמא
   בקשת אישור מחדש
    הרשמה
    זכר נקבה
     שליחת שאלה לחבר
      הוספת שיעור
       הודעות מהרב
       צור קשר !

        אוכל כשר לפסח לכלבים ודגים מותר או אסור?

        מספר סידורי: 103498
        שאלה:
        שלום! יש לנו כלבה חולת כליות שבכל ימות השנה אנחנו מביאים לה אוכל דיאטטי מיוחד כי אוכל מסוג אחר מזיק לה ומחמיר את הבעייה. האוכל הזה לא כשר לפסח, אז השאלה היא אם מותר להביא לה את האוכל הרגיל בגלל המצב המיוחד או שזה עדיין אסור ונחשב להנאה? מה לגבי מזון לדגים?


        תשובה:
        אחותי היקרה , באופן כללי במקרים רגילים ראוי להחמיר ולא להחזיק שמץ של חמץ בבית , אך בתערובת חמץ יש מקום להקל. כפי שיבואר להלן בהמשך התשובה:

        ראוי להחמיר בחמץ שראוי לאכילת כלב.
        ההלכה אומרת שכשם שאסור לאכול חמץ בפסח , אסור ליהנות ממנו , לכן אסור לתת לבעלי חיים מאכלים שיש בהם חמץ , כי כשהם אוכלים נגרמת הנאה לאדם המאכילם.
        לכן אדם שמגדל בביתו בע"ח , צריך להיזהר ולהישמר מאיסור חמץ ועליו לקנות עבור בעלי החיים מזון ללא חשש חמץ , במיוחד כשמדובר במזון של עופות , כלבים וחתולים שלמרות שאינו ראוי למאכל אדם , הוא ראוי לאכילת כלב ולכן אסור להשתמש בו בחג.

        בשעת הדחק תערובת חמץ הראויה למאכל כלב מותרת לכלב.
        אולם , בשעת הדחק , אם המזון אינו ראוי לאכילת אדם והחמץ שבו לא נראה אלא מעורבב במזון וערבבו אותו לפני פסח, אף שהוא ראוי לאכילת הכלב , מותר להשהות מזון זה בפסח ולהאכילו לבעלי החיים שברשותו. (ספר אור לציון ח"ג פרק ח' סעיף י')
        אבל כמובן שמי שיכול לקנות אוכל כשר לפסח חייב לעשות כן.

        מה דינם של דגי נוי?
        לגבי דגים הדין קצת שונה כי האוכל שלהם הוא לא ממש חמץ , אלא יותר בגדר "תערובת חמץ" (במידה ואינו ראוי למאכל אדם) לכן אע"פ שהוא ראוי לאכילת כלב, מותר ליהנות ממנו בפסח ומותר לתת לבע"ח לאכול ממנו. צריך פשוט להיזהר מאוד כשמאכילים את הדגים שלא יבואו גרגירים או פירורים ממזון זה במגע עם מקום שאוכלים בו בני אדם, משום שתערובת זו אסורה באכילה וכן כתב הגאון בן ציון אבא שאול וכתבו בשמו דברים אלה גם בספר אור לציון ח"ג עמוד צב.

        לסיכום: תערובת חמץ , אם נפסלה לגמריי מאכילת הכלב , מותר להשהותה בפסח וכתב מרן בשו"ע (סימן תמב' סעיף ד') כך: "דבר שנתערב בו חמץ ואינו מאכל אדם כלל, אף על פי שמותר לקיימו אסור לאוכלו עד אחר הפסח". אך מותר ליהנות ממנו וכן כתב הרמב"ם בפרק ד' הלכה ח' ושאר הראשונים אשר הובאו דבריהם בבית יוסף בראש הסימן        תגיות:
        אוכל לדגים אוכל לכלבים כשר לפסח תערובת חמץ הכלבה שלנו חולה חולת כליות אוכל דיאטטי לא כשר לפסח האוכל אוכל רגיל הנאה אסור בהנאה אוכל של דגים אוכל כשר לפסח
        חדשות אורלנוער
        • שיעורים קרובים
         חברים יקרים לאור המצב, כל השיעורים שמתקיימים, הם שיעורים אינטרנטיים. השיעורים יתקיימו בימי ראשון, שלישי וחמישי.
        מדרשת אור לנוער
        • קבוצות הווטסאפ
         להצטרפות לקבוצות שלחו הודעת צרף למספרים הבאים: בנים - 052-6002339 | בנות - 054-2366227 ובע"ה תקבלו מסרון יומי מחזק מהרב רביד.
        • מקדשים שם שמים
         כל ערב בשעה 20:00 בערב מפעילים את הרמקול ומשמיעים במרפסות מעמד קידוש שם שמים.
        • שיחה עם הרב
         חברים יקרים לאור המצב, בימים הקרובים לא תתקיים קבלת קהל של הרב, ונשמרתם מאוד לנפשותיכם.
        • משרד הבריאות
         חברים יקרים, הקפידו להישמע להוראות משרד הבריאות, הימנעו מהתקהלות, הקפידו לשמור מרחק ויהי רצון שנזכה כולנו לגאולה ברחמים בקרוב.

        מדור פרסומי

         • המרכז להסרת קעקועים
         • עיצובים

        זמני היום

        סקר

        לקראת האפליקציה רצינו לדעת באיזה מכשיר אתם משתמשים?

        במכשיר תומך אנדרואיד?
        75.29%
        באייפון?
        24.71%

        סה"כ משתתפים בסקר : 2040 אנשים